niedziela, 11 kwietnia 2010

Polska w żałobie - Gesty i słowa, które znaczą wiele...

Od tragedii w Smoleńsku minęło już ponad 15 godzin. Świat dalej pozostaje w szoku, a Polacy zadają sobie pytanie "Dlaczego"?

Od momentu katastrofy lotniczej w której zginęło 96 rodaków, a w tym prezydent RP Lech Kaczyński, do Polski wpłynęło mnóstwo listów kondolencyjnych ze wszystkich zakątków świata. Polskę dotknęła olbrzymia tragedia. Zginęło wiele znakomitości, a w tym najważniejsza osoba w kraju.

Świat współczuje Polsce, pogrążonej w żałobie.

O dramacie mówią niemal wszyscy. Głos zabrało wiele znanych osób: sportowcy, politycy, działacze...

Marcin Gortat: "Ta katastrofa lotnicza pozostanie w naszych sercach na wiele lat. Wielu wspaniałych przedstawicieli elit politycznych odeszło zbyt szybko i nigdy już nie wróci. Módlcie się wszyscy za moich rodaków, którzy zginęli dzisiaj rano. Spoczywajcie w pokoju..."

Robert Kubica: "Jestem głęboko wstrząśnięty i zasmucony wiadomością o tej tragedii, która nie ma precedensu dla naszego narodu. Dzień Pamięci Ofiar Katynia stał się dniem głębokiej żałoby dla mieszkańców Polski. Wysyłam moje najszczersze kondolencje rodzinom ofiar. Moje myśli są z każdym z moich rodaków, których dotknęła ta tragedia."

Michel Platini: "Byłem zszokowany i zasmucony, gdy się dowiedziałem o tym tragicznym wypadku. Chcę wyrazić moje wsparcie w tych trudnych chwilach dla polskich partnerów, z którymi przygotowujemy Euro 2012."

Bronisław Komorowski: "Dziś w obliczu narodowego dramatu jesteśmy razem. Nie ma podziału na prawicę i lewicę. Różnice poglądu i wyznania nie mają znaczenia. Dziś jesteśmy razem, stając w obliczu wielkiego dramatu. Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i w trosce o dalsze losy osieroconej przez nich ojczyzny"

abp Kazimierz Nycz: "Z tych ran może popłynąć przeogromne dobro. Wierzę, że dzisiejsze tragiczne wydarzenie zbliży nas, Polaków, do siebie i pozwoli patrzeć we wspólnym kierunku nie tylko przez dni żałoby. Nie cofniemy biegu wydarzeń, ale możemy podjąć wysiłek, by krzyż boleści tych, co zginęli, i ich rodzin stał się złączony z krzyżem Chrystusa"

kard. Stanisław Dziwisz: "Jest to nowa bolesna karta miejsca kaźni naszych rodaków - Katynia. W naszych sercach jest ból i współczucie dla tych, którzy stracili swoich najbliższych. Jesteśmy razem z tymi, którzy się modlili w lesie katyńskim przy pomniku ofiar sprzed 70. lat i oczekiwali przybycia Głowy Państwa i przedstawicieli narodu polskiego. Niestety, nie doczekali się, lecz zostali porażeni smutną wiadomością o ich śmierci"

Władmir Putin: "Miała miejsce okropna tragedia. W katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, wśród nich – prezydent Lech Kaczyński. To oczywiście przede wszystkim tragedia dla Polski i polskiego narodu, ale także i nasza. Odczuwamy wielki ból razem z wami i przeżywamy to tak samo, jak wy."

Aleksander Kwaśniewski: "Zwykliśmy mówić, że "nie ma ludzi niezastąpionych". Powiadam: tam zginęło wielu ludzi niezastąpionych"

Jerzy Buzek: "To wielki dramat dla całej Europy. Jestem o tym przekonany. Odebrałem wiele telefonów od kolegów i koleżanek z Parlamentu Europejskiego z wyrazami wielkiego współczucia. Bo taka tragedia na kontynencie europejskim jeszcze się nie wydarzyła. Oczywiście rozbijają się samoloty, ale w tym samolocie były dziesiątki osób wybranych przez obywateli, które jechały do Rosji w naszym imieniu. I to jest ten niewytłumaczalny przypadek i tragedia. To o czym powinniśmy myśleć."

Oprócz wielu słów, były też gesty.
M.in. przed piłkarskim meczem szlagierowym ligi hiszpańskiej, pomiędzy drużynami Realu Madryt i FC Brcelony - kibice, zawodnicy, trenerzy oraz działacze, uczcili pamięć ofiar minutą ciszy. Piłkarze madryckiego klubu, w którym gra Jerzy Dudek grali również z czarnymi przepaskami na ramieniu.
Z Polakami w kraju zjednoczyli się również Lukas Podolski i Jakub Błaszczykowski, którzy na znak żałoby założyli na mecze piłkarskiej Bundesligi czarne wstążki. To samo uczynili polscy piłkarze ręczni występujący na niemieckich parkietach.


Wczorajsza katastrofa, to największy z możliwych - ludzkich dramatów. To co wydarzyło się niedaleko Katynia wstrząsnęło całym światem. W jednej chwili umiera tak wiele osób, jakże ważnych dla Polski, dla Polaków.
Wszyscy wspólnie jednoczymy się w tej chwili i wyrażamy słowa współczucia, rodzinom tragicznie zmarłych. Ten dzień zapisze się w kartach historii naszego kraju, jako dzień najtragiczniejszy, zaraz po zbrodni Katyńskiej.
Chciałoby się napisać "Znowu Katyń". A przecież ludzie, którzy od nas dziś odeszli, pojechali do Katynia oddać hołd osobom, które tam zginęły. Tylko nikt nie przepuszczał, że one same, staną się jego ofiarami. [*]


PS. Mimo, że jest to blog poświęcony koszykówce. Postanowiłem, że w obliczu wczorajszej tragedii, kilka słów refleksji napiszę.


"Razem ponad podziałami"

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza