BLOG PRZENIESIONY !!!

środa, 30 grudnia 2009

Jak "swój swojemu" - Łukaszu dziękujemy! 98 meczy za nami:

Dla takich meczy warto żyć!
Emocje, dramaturgia, nerwy, adrenalina - czyli to, co kibice koszykówki najbardziej lubią. A jeśli dochodzi do tego jeszcze dobre widowisko i zwycięstwo swojej ukochanej drużyny, to czego chcieć więcej?

(Foto: Dawid Linkowski/polskikosz.pl)

I otóż to. We wtorkowym spotkaniu Energi Czarnych z Treflem Sopot, było niemal wszystko. Ja osobiście, jako kibic tej pierwszej drużyny - dawno nie przeżyłem takiego horroru - horroru z happy endem.
Wręcz marzyło mi się, by w Twierdzy (chodzi o Hale Gryfie) znów przeżywać wielkie emocje. Mecz z Sopocianami, zszarpał mi więcej nerwów niż chociażby spotkanie derbowe z Azs-em Koszalin, sam bym się tego nigdy nie spodziewał.

Co do meczu. Kibice obejrzeli dwie zupełnie inne połowy. W pierwszej - fenomenalnie grali słupszczanie, którzy efektownymi akcjami "porywali" swoich kibiców do dopingu. A te dwie ostatnie sekundy pierwszych dwudziestu minut (2 sekundy do końca, osobiste nie pamiętam którego to już gracza Trefla. Koszykarz przyjezdnych nie trafia, zbierają Czarni. Długie efektowne podanie do Przybyszewskiego, a ten niemal równo z syreną kończy akcję świetnym wsadem) - bezcenne.
Druga połowa meczu, to kompletna klapa w wykonaniu gospodarzy. Czarni znów grali jak za dawnych czasów, czyli źle. Goście odrobili 15 punktów w zaledwie 10 minut.
Jednak prawdziwy horror czekał kibiców w samej końcówce meczu.
Jeszce na 20 sekund do końca starcia, to gracze z trójmiasta byli bliscy zwycięstwa, prowadząc z "Czarnymi Panterami" 79:80. Ostatnia akcja pojedynku, należało jednak do Słupszczan, którzy mieli niespełna 20 sekund na rzut rozpaczy. Taki też został wykonany - przez Mantasa Cesnauskisa. Piłka do kosza jednak nie trafiła, gdyż Litwin był faulowany przez Cliffa Hawkinsa. A że był to rzut za trzy punkty, to i były trzy wolne do wykonania. Doping w Gryfii był wtedy niesamowity, dawno takiego nie było. Mantas pierwszego rzutu nie trafił, publiczność zamarła. Jeśli Litwin nie trafiłby kolejnego, to tylko dogrywka mogłaby dać zwycięstwo Czarnym. Na szczęście Cesnauskis się nie pomylił. Goście mieli jeszcze 2 sekundy na przeprowadzenia akcji życia, ale nie trafił Łukasz Ratajczak, który rzucał z 7 metra. Przypomnijmy iż Polak w ubiegłym sezonie reprezentował barwy Czarnych. Ja sam, jako kibic Czarnych - po zakończonym meczu czekałem na Ratajczaka pod szatnią. Gdy ten wychodził, "przyjacielsko" klepnąłem go po barku i kiwnąłem głową w geście... podziękowania. Ten tylko się uśmiechnął, jednak był to chyba śmiech przez łzy:)

W innych spotkaniach, równie ciekawie.
Emocji z pewnością nie zabrakło w Kołobrzegu, gdzie udany debiut w roli szkoleniowca PBG Basketu Poznań, zaliczył Dejan Mijatović.
Ciekawie było też we Włocławku, gdzie Anwil zwyciężył Polonię 2011. Dobre widowisko obejrzeli też fani w Zgorzelcu, gdzie Turów pokonał Stal 89:74.
Oprócz tego w Warszawie, Polonia Azbud uległa Azs-owi Koszalin, a w Starogardzie Gdańskim - Polpharma zwyciężyła Sportino.
Ostatnim meczem 2009 roku, było starcie Asseco Prokomu ze Zniczem Jarosław.
Goście nieźle postraszyli mistrzów polski, ale to ekipa Tomasa Pacesasa wygrała i w lidze wciąż pozostaje niepokonana...

NA PLUS:

Chris Daniels - Koszykarz Energi Czarnych Słupsk wrócił do zespołu po miesięcznym leczeniu kontuzji w Stanach Zjednoczonych i od razu zagrał jak natchniony. Amerykanin zdobył dla Słupszczan 19 punktów i zebrał 11 piłek.

NA MINUS:

Ronald Thompson - Za kolejny fatalny procent rzutów za 3 punkty. Amerykanin tym razem w meczu przeciwko Stali, wykonał takich rzutów aż 8, trafił tradycyjnie tylko jeden.

MVP KOLEJKI:

Marek Miszczuk (Stal Stalowa Wola) - 26 punktów, 2/2 za dwa, 7/7 za trzy, 1/1 z wolnych, 5 zbiórek, 1 asysta, 2 przechwyty, 1 blok. EVAL-30

LICZBY KOLEJKI:

11 - Tyle asyst mieli na koncie: Ronald Thompson, gracz Turowa Zgorzelec po meczu ze Stalą Stalową Wolą i Daniel Ewing, gracz Asseco Prokomu po meczu ze Zniczem. O jedną asystę mniej (10), zanotował za to gracz Anwilu Włocławek, Krzysztof Szubarga.

15 - Tyle piłek w meczu Turów-Stal, zebrał Brandon Wallace, koszykarz gospodarzy.

7 - Tyle rzutów za trzy punkty, trafił w meczu Turów-Stal Marek Miszczuk, zawodnik przyjezdnych. Co ciekawe koszykarz miał 100% skuteczność zza linii 6.25m. jak i z gry.

19 - Tyle rzutów za dwa punkty (12/19) wykonał John Williamson, gracz Znicza Jarosław. 19 punktami trzecią kwartę spotkania Prokom-Znicz (36:17), wygrała także ekipa Tomasa Pacesasa.

CYTATY KOLEJKI:

1. -Z trenerem Muizinieksem znamy się od dziecka. Nawet kiedyś mieszkaliśmy w jednym pokoju. Przepraszam go za to zwycięstwo - Igors Miglinieks - trener Energi Czarnych po zwycięstwie nad Treflem Sopot.

2. -Chciałbym przede wszystkim pogratulować trenerom i zawodnikom drużyny przeciwnej. Zagraliście świetny mecz i w niczym nie przypominacie już zespołu, z którym graliśmy w pierwszej kolejce. Widać bardzo dobrą myśl trenerską, dobrą szkołę i to wszystko zmierza w bardzo dobrym kierunku. I choć mój Anwil wygrał, chcę pochwalić was na 200 procent. - Igor Griszczuk o trenerze Starceviću i zespole Polonii 2011

3. -Cieszy mnie obecność w lidze takiego zespołu jak Polonia 2011, w składzie którego grają sami Polacy i udowadniają, że potrafią grać. - Andrzej Pluta